Mobile Menu
21.03.2023

Czemu służy korytowanie gruntu?

Czemu służy korytowanie gruntu?
zoom

Korytowanie gruntu jest procesem, mającym na celu przygotowanie ziemi pod wylanie nawierzchni lub ułożenie kostki brukowej. Dzięki korytowaniu podłoże jest ustabilizowane i gotowe na przeprowadzenie kolejnych etapów prac. Tę czynność wykonuje się przed budową parkingów i dróg dojazdowych, chodników, podjazdów do garażów, tarasów, dróg i ulic. Warto wiedzieć, że korytowanie stanowi niezbędny etap prac ziemnych, który nie powinien być pomijany.

Jak wykonuje się korytowanie i jakie efekty daje?

Pierwszym krokiem jest zdjęcie wierzchniej warstwy ziemi. Następnie należy usunąć grunt rodzimy i humus. Głębokość wykopu jest uzależniona od ilości i grubości warstw podbudowy. Teren przeznaczony pod budowę musi zostać bardzo dokładnie oczyszczony z korzeni. Jeżeli naturalną podbudowę stanowią ziemie słabonośne, jak ziemie humusowe, należy je usunąć aż do warstwy stabilnej.

Jeżeli wody gruntowe znajdują się ponad poziomem przemarzania, należy go obniżyć. W sytuacji, kiedy podczas prac ziemnych usunięto większość gruntu, przestrzeń należy wypełnić ziemią o lepszych właściwościach lub kruszywem. Dodatkową stabilizację można zapewnić poprzez użycie takich materiałów jak popiół lotny, cement czy drobny żużel. Do stabilizacji można użyć również folii lub geowłókniny.

Jak już wspomniano, korytowanie gruntu ma przede wszystkim zapewnić stabilizację podłoża. Dzięki temu ułożona czy wylana nawierzchnia będzie stabilna i nie ulegnie pękaniu, czy zapadaniu się przez długi czas. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku miękkich, słabonośnych terenów, które bez wymiany ziemi czy wzmocnienia gruntu nie byłyby dobrym podparciem. Dodatkowo ma ona wpływ na estetykę wykonania prac – kostka brukowa ułożona po korytowaniu gruntu nie będzie wystawać ponad poziom terenu.

DANE KONTAKTOWE Zapraszamy do kontaktu

Szybki kontakt - DANE KONTAKTKOWE