Mobile Menu
27.04.2022

Jak legalnie wywozić odpady z placu budowy?

Jak legalnie wywozić odpady z placu budowy?
zoom

Prowadzenie prac budowlanych, przebudów lub remontów nieodłącznie wiąże się ze sporą ilością różnego rodzaju pozostałości, które muszą zostać zutylizowane. Zgodnie z przepisami ich zagospodarowaniem powinien zająć się wykonawca, chyba że z zawartej z inwestorem umowy wynika, że zadanie to zostało scedowane na niego. Najprostszym sposobem poradzenia sobie z wywozem jest wynajem kontenera na odpady budowlane. W Gdańsku usługami tego rodzaju zajmuje się firma HONEST. Przekonajmy się, jak wygląda proces zamawiania odpowiedniego pojemnika oraz co zalicza się do odpadów budowlanych.

Czym są odpady budowlane?

W kategorii odpadów budowlanych mieści się sporo materiałów, które są wykorzystywane podczas robót lub są pozostałościami po wyburzeniach bądź rozbiórce. Do najbardziej charakterystycznych należy gruz betonowy i ceglany, a także skuwane tynki oraz niezużyte stwardniałe kleje i zaprawy. Do kontenerów na odpady budowlane można wyrzucać usuwane okładziny ceramiczne i płyty kartonowo-gipsowe. Może się w nich znaleźć drewno konstrukcyjne z więźby dachowej, stropów i schodów, a ponadto boazerii czy demontowanych podłóg. Odpadami będą elementy metalowe – profile stalowe lub aluminiowe, grzejniki, rury i armatura, jak również przewody elektryczne z miedzi albo aluminium. Wśród pozostałości mogą się znaleźć tworzywa oraz opakowania po materiałach np. worki i wiaderka.

Jak zamawia się kontener?

Zamówienie kontenera do odbioru odpadów budowlanych jest bardzo proste. Wystarczy skontaktować się z firmą posiadającą zezwolenie na wywóz gruzu na konkretnym terenie, określić pojemność odpadów, które mają zostać zutylizowane i wskazać miejsce do podstawienia kontenera. W umówionym wcześniej dniu albo po przekazaniu informacji o zapełnieniu się pojemnika zostanie on odebrany, a jeśli prace będą trwały dłużej, może zostać wymieniony na kolejny. Warto pamiętać, że pozbywanie się gruzu na własną rękę np. wywożenie go do lasu wiąże się z możliwością otrzymania mandatu, zasądzenia grzywny, a w niektórych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności.

DANE KONTAKTOWE Zapraszamy do kontaktu

Szybki kontakt - DANE KONTAKTKOWE