Mobile Menu
20.09.2022

Jak przepisowo wywozić gabaryty?

Jak przepisowo wywozić gabaryty?
zoom

Wywożenie odpadów wielkogabarytowych, nazywanych potocznie gabarytami, powinno przebiegać zgodnie z prawem. O ile w przypadku miast mniej więcej co miesiąc organizuje się odbiór gabarytów z mieszkań, o tyle w mniejszych miejscowościach niestety nie ma takich możliwości. Problemem jest również opróżnianie mieszkań przed remontem – odbiory zazwyczaj odbywają się w określony dzień miesiąca, a mało kto ma miejsce i czas, aby dopasowywać się do tej daty.

Jak powinno wyglądać wywożenie gabarytów?

Do odpadów wielkogabarytowych zaliczają się odpady o dużych wymiarach, do których można zaliczyć: wersalki, tapczany, łóżka, komody, szafy, stoły, krzesła, kołdry, rowery, suszarki na pranie, dywany, deski, duże zabawki, wózki dziecięce czy meble ogrodowe. Do gabarytów nie zalicza się gruzu, szyb, urządzeń elektrycznych, ceramiki łazienkowej, wanien czy grzejników.

W teorii gabaryty można samodzielnie wywieźć do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jednak mało kto ma dostęp do pojazdów, które są w stanie przewieźć dużą ilość starych, zniszczonych mebli. W takiej sytuacji dobrym wyjściem jest wynajem kontenera budowlanego wraz z wywozem. Firma zajmująca się tego rodzaju pracami przywozi kontener w wybrane miejsce, a po jego zapełnieniu wywozi go do punktu odbioru gabarytów. Jest to rozwiązanie o wiele prostsze i wygodniejsze niż samodzielna próba wywożenia tego rodzaju odpadów.

Skorzystanie z usług profesjonalnych firm ma także duży wpływ na ochronę środowiska – niestety nadal wiele osób, które nie wiedzą, co zrobić z gabarytami, zostawia je nielegalnie w lesie czy wyrzuca do przydrożnych rowów. Wyrzucając odpady wielkogabarytowe do przeznaczonego na to kontenera, można uniknąć także kary finansowej za nielegalny wywóz gabarytów, która może wynosić nawet 5000 zł.

DANE KONTAKTOWE Zapraszamy do kontaktu

Szybki kontakt - DANE KONTAKTKOWE