Jak sama nazwa wskazuje, koparko – ładowarka jest maszyną, która łączy w sobie funkcje ładowarki oraz koparki. Wykorzystuje się ją do różnego rodzaju robót ziemnych. Jest jedną z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych, znajduje zastosowanie nie tylko w branży budowlanej, ale również górniczej czy rolniczej. Koparko-ładowarki przez wiele osób mylone są z klasycznymi koparkami, są to jednak dwie całkowicie inne maszyny. Koparka służy jedynie do kopania i przenoszenia na inny środek transportu, koparko-ładowarka ma znacznie szersze możliwości.
Za pomocą koparko – ładowarki można nie tylko wykonywać prace ziemne i transportować grunt na inny pojazd za pomocą łyżki. Z drugiej strony tej maszyny zamontowany jest osobny układ roboczy, służący przede wszystkim do transportu i załadunku ziemi, materiałów budowlanych, desek i wielu innych niezbędnych podczas budowy elementów. Za pomocą koparko-ładowarki możliwe jest wspomniane już wykonywanie robót ziemnych, wykopów pod fundamenty, prac ziemnych pod instalacje wodne i kanalizacyjne oraz rozbiórki.
Ten sprzęt ciężki wykorzystywany jest także do przygotowania podłoża pod budowę placów, parkingów, chodników i dróg, a także zasypywania fundamentów czy udrażniania rowów. Koparko-ładowarki wykorzystuje się także do wykonywania prac górniczych, przewożenia pasz i nawozów w gospodarstwach rolnych czy też kiszonek. Ze względu na to, że zakup koparko-ładowarki wiąże się z dużym kosztem, większość osób prywatnych decyduje się na wynajem tego sprzętu na czas prac, lub też zleca wykonanie konkretnych zadań profesjonalnej firmie świadczącej usługi koparko-ładowarką.
Warto wspomnieć, że koparko-ładowarkę można wyposażyć w dodatkowy osprzęt, dzięki czemu posłuży również do innych zadań, jak chociażby przenoszenie palet czy odśnieżanie. W podstawowej formie wykorzystywana jest również do przewożenia elementów, układania elementów poboczy, znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką odpadami, składach węgla czy też na złomowiskach. Należy pamiętać, że obsługą koparko-ładowarki może zajmować się wyłącznie osoba mająca odpowiednie kwalifikacje.